Хто може працювати в Польщі без дозволу?

Згідно ст. 87 Закону від 20 квітня 2004 року про заохочення інститутів зайнятості та ринку праці (тобто Закону № 99, пункт 1001, зі змінами), іноземець може виконувати роботу на території Республіки Польща, якщо має дозвіл на роботу, виданий воєводою через офіс роботодавця. Однак, є багато винятків з цього загального правила, і багато іноземців, які хочуть працювати в нашій країні, не повинні мати дозволу на роботу.

Однак, є багато винятків з цього загального правила, і багато іноземців, які хочуть працювати в нашій країні, не повинні мати дозволу на роботу

Іноземці звільняються від цього обов'язку:

1) має статус біженця в Республіці Польща;
1а), якому було надано додатковий захист в Республіці Польща;
2) мати дозвіл на поселення в Республіці Польща;
2a) мають вид на проживання в Республіці Польща на певний строк, наданий у зв'язку з обставинами, зазначеними у ст. 53 п. 1 пунктів 10, 11, 13 і 16-18 Закону від 13 червня 2003 року про іноземців (вдів і розведених осіб, які раніше отримали дозвіл на проживання, студенти та дослідники);
2б) наявність дозволу на проживання довгострокового резидента для Європейських Співтовариств в Республіці Польща;
2c) з картками полюса;
3) мати дозвіл на терпиме перебування в Республіці Польща;
4) користування тимчасовим захистом в Республіці Польща;
5) члени сім'ї громадянина Польщі, які є громадянами країн, зазначених у ст. 1 бал 3 пункту 2 літ. ac (країни ЄС, ЄЕЗ);
5a) подружжя громадянина Польщі, який не є громадянином держави, зазначеної у ст. 1 бал 3 пункту 2 літ. якщо він має дозвіл на проживання на певний строк на території Республіки Польща, наданий у зв'язку з укладанням асоціації «Маскі»;
5b) резидент, громадянин Польщі або іноземець (до 21 року або залежний від нього), громадянин Польщі або іноземець - чоловік / дружина громадянина Польщі, про що йдеться в пунктах 1-4 і 5a, які не є громадянами ЄС, ЄЕЗ, ЄЕЗ, мати дозвіл на проживання на певний строк на території Республіки Польща;
6) члени сім'ї іноземця, про які йдеться в пунктах 1-4:

а) є дружиною іноземця, який має на проживання на певний період часу на території Республіки Польща, наданий у зв'язку з висновком асоціації «Maesk»,
б) який має дозвіл на проживання на певний строк на території Республіки Польща, наданий на підставі ст. 53 п. 1, пункт 7 або пункт 14 Закону від 13 червня 2003 року про іноземців (тобто Закони № 128, пункт 1175 із змінами) або іноземця-нерезидента з дозволом на терпиме перебування або іноземцем, якому було надано субсидіарний захист Республіки Польща, якщо вони отримали дозвіл на проживання на визначений термін на території Республіки Польща, або оборонний іноземець, який користується тимчасовим захистом на території Республіки Польща, якщо вони отримали дозвіл на проживання на визначений термін на території Республіки Польща;

6а) подання заяви про статус біженця та їхніх подружжя, від імені яких вони подали заяву про надання статусу біженця, за умови, що вони мають свідоцтво, видане на підставі ст. 36 Закону від 13 червня 2003 року про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща (Журнал законів № 128, пункт 1176 із змінами);
7) звільнення від зобов'язання мати дозвіл на роботу на підставі окремих положень;
8) іноземці:

а) бути громадянами держав-членів Європейського Союзу,
b) громадянами Європейського економічного простору, які не є членами Європейського Союзу,
c) громадянами країн, які не є сторонами Угоди про Європейський економічний простір, які можуть скористатися свободою пересування осіб на основі угод, укладених цими країнами з Європейським співтовариством та його державами-членами,
г) членів іноземних сімей, зазначених у пункті ac, а також смерть покоївки цих іноземців, до 21-річного віку або осіб, що перебувають на цих іноземцях або їхніх подружжях, і допущення цих іноземців або їхніх подружжя, які перебувають у залежності від цих іноземців або їх кобил.

Робота в Польщі громадян Європейського Союзу

Закон про заохочення зайнятості та інститутів ринку праці дозволяє обмежити доступ громадян Європейського Союзу до ринку праці, якщо така можливість випливає з міжнародних угод.

Договір про приєднання, який був підписаний Республікою Польща, приєднавшись до Європейського Союзу, дозволив існуючим країнам ЄС обмежити доступ до своїх ринків праці, і тому Польща матиме право застосовувати рівні обмеження на доступ до свого ринку праці громадянами країн, які є застосовні обмеження для поляків. Застосування Польщею положень, що стосуються дозволу на працевлаштування, було спрямовано, перш за все, на збереження країн, які обмежувалися б їх скасуванням або зменшенням їх обсягу. Очевидно, що польські обмеження не впливають на політику, що застосовується країнами, що застосовують обмеження на Польщу. У зв'язку з низьким інтересом громадян ЄС до роботи в Польщі та тим, що обмеження ускладнюють ведення бізнесу та обмеження економічного зростання, міністр праці та соціальної політики від 17 січня 2007 року, існуючі обмеження на доступ до ринку праці для громадян ЄС, а також Ісландії, Норвегії, Швейцарії та Ліхтенштейну.

Громадяни країн сусідньої Польщі

З 1 лютого 2008 року згідно з Постановою Міністра праці та соціальної політики від 29 січня 2008 року про внесення змін до Положення про виконання роботи іноземцями без отримання дозволу на працевлаштування (Закони № 156, пункт 1116, 2007 р.) № 120, п. 824 і 2008 р. № 17, ст. 106), громадяни країн, що межують з Республікою Польща і виконують роботи протягом не більше шести місяців протягом наступних 12 місяців, можуть працювати в Польщі без дозволу, e) отримувати повідомлення про намір доручити їм роботу від роботодавця, який має бути зареєстрований у бюро праці в зв'язку з місцем проживання або місцем прийняття заяви.

Процедура реєстрації відбувається під час одноразового короткого візиту до районних бюро праці та є безкоштовним як для заяви, так і для іноземця.

Зареєстрована виписка є підставою для отримання іноземцем у польському дипломатичному і консульському установі в країні свого дозволу на постійне проживання, що дає йому право працювати.

Рецепт має пілотний характер і його застосування заплановано на 31 грудня 2009 року. Можливе продовження періоду відбудеться після аналізу ефективності введеного регулювання.

Професії, у виконанні яких іноземці не потребують отримання дозволу

Згідно з Положенням про виконання робіт іноземцями без необхідності отримання дозволу на працевлаштування, дозволу на роботу не потрібно:

  • викладачі іноземних мов у центрах окружної системи, громадяни США, Канади, Австралії, Нової Зеландії, викладання рідної мови;
  • випадкові лекції, виступи або презентації особливої ​​наукової або художньої цінності, якщо збережено місце постійного проживання за кордоном - до 30 днів на рік;
  • студенти денної форми навчання в Республіці Польща - з липня по вересень;
  • студенти, які виконують роботу, на якій вони керують організаціями, які є членами міжнародних студентських асоціацій;
  • студентів у рамках співпраці між державними дочірніми закладами та їхніми іноземними партнерами;
  • студенти та студенти як частина учнівства, передбачені в навчальному плані - за певних умов (п. 2, п. 28-30);
  • делегований іноземним роботодавцем (за умови, що він постійно проживає за кордоном і перебуває в Польщі не більше трьох місяців протягом календарного року, щоб:
    - складання, технічне обслуговування або ремонт обладнання або іншого обладнання, якщо іноземний роботодавець є його виробником, і навчання польських працівників при перевезенні цих пристроїв,
    - отримання замовленого обладнання, пристроїв тощо, зроблених польською компанією,
    - монтаж, розбирання та догляд за виставковими стендами;
  • Громадяни третіх країн ЄС, делеговані на надання послуг, делегованих роботодавцем ЄС;
  • члени правління, якщо вони перебувають у Польщі на основі візи на проживання з метою виконання роботи протягом року не більше трьох місяців протягом наступних шести місяців;
  • виконання робіт в якості науково-дослідних працівників у суб'єктах, зазначених у положеннях про підрозділи досліджень і розробок (§ 2, пункт 24).

Маріуш Маковський, податковий консультант

Тематична арена: іноземці , персонал , сприяння зайнятості , дозвіл на роботу