застуда

  1. визначення Звичайна застуда - це сукупність симптомів, пов'язаних з ринітом носа, горла та навколоносових пазух, викликаних вірусною інфекцією. Рис. iStock.com Епідеміологія, коли і як часто ми хворіємо
  2. Коли і чому ми холодуємося?
  3. Маршрути передачі інфекції
  4. Причини простудних захворювань
  5. Патофізіологія, або холодні механізми
  6. Як проявляється холод?
  7. Коли доповідати лікареві?
  8. Лікування простудних захворювань
  9. Рекомендації для холоду
  10. Боротьба з симптомами застуди
  11. Порушення носової прохідності, нежить
  12. кашель
  13. Препарати і препарати, що впливають на стійкість і перебіг захворювання
  14. антибіотики
  15. Препарати для "грипу і холоду", що містять кілька препаратів
  16. профілактика
  17. Що допомагає запобігти застуді?

визначення

Звичайна застуда - це сукупність симптомів, пов'язаних з ринітом носа, горла та навколоносових пазух, викликаних вірусною інфекцією.

Рис
Рис. iStock.com

Епідеміологія, коли і як часто ми хворіємо

Холод - це, мабуть, найбільш поширене захворювання, яке вражає більшість населення кілька разів на рік.

Дорослі мають простуду в середньому 2-4 рази на рік, у літніх людей захворювання рідше (середній 0,5-1 епізод холоду в рік). У дітей простуда настає в 2-3 рази частіше, ніж у дорослих.

Дорослі дорослі, які часто контактують з дітьми, швидше за все, можуть застудитися. Коли ми зростаємо, а потім стаємо старшими, наша імунна система вчиться справлятися зі зростаючою кількістю вірусів, що викликають застуду, тому хвороба найменш поширена у літніх людей.

Частота холоду змінюється залежно від сезону і змінюється індивідуально. Точні епідеміологічні дані походять переважно з Північної Америки. У Сполучених Штатах щорічно до лікаря повідомляють 62 мільйони випадків, а загальна кількість випадків оцінюється від 500 мільйонів до мільярда!

Холод є однією з важливих причин відсутності в школі і роботі, в США було підраховано, що хвороба викликає 22 мільйони днів відсутності на рік і 20 мільйонів днів відсутності в школі (за даними Національного інституту здоров'я). Посилаючись на ці дані польському населенню, теоретично можна очікувати близько 9 мільйонів візитів лікаря через застуду. На жаль, точні дані для нашої країни недоступні, а через відмінності в структурі населення і організації охорони здоров'я, екстраполяція даних з США загрожує величезною помилкою.

Коли і чому ми холодуємося?

Більшість інфекцій відбувається в осінній період. Традиційно вважається, що це пов'язано з більш частими закритими приміщеннями, що сприяє передачі інфекції.

Однак, немає достовірних наукових даних, що підтверджують цю теорію, і багато хто ставить під сумнів (в урбанізованому суспільстві інтенсивність перебування в переповнених кімнатах аналогічна в різні періоди року).

Згідно з альтернативною гіпотезою, зміни слизової оболонки носа під впливом холодного повітря і коливання температури відповідають підвищеній частоті простудних захворювань, які полегшують напад вірусів, послаблюючи природні механізми, які захищають нас від інфекції.

Маршрути передачі інфекції

Інфекція викликана:

  • шляхом краплинного контакту з пацієнтом, який - кашель або чхання - розпилює дрібні краплі виділень дихальних шляхів, що містять віруси
  • при контакті з інфікованими об'єктами ; деякі віруси можуть виживати в середовищі протягом декількох годин, наприклад, на повсякденних об'єктах (дверні ручки, телефонні трубки, поручні тощо) - після дотику до інфікованого об'єкта ми заразилися, торкаючись рота, очей або носа (саме тому гігієна рук важлива протягом періоду посилення холоду).

Причини простудних захворювань

Холод викликається вірусною інфекцією, причиною якої є дуже різні і численні види вірусів (понад 200). З цієї причини більшість із нас страждає багато разів, часто кілька разів на рік.

Найбільш поширеними вірусами, що викликають застуду, є:

  • риновіруси (вони викликають 40-50% випадків холоду); Описано більше 100 видів різних ринкових вірусів
  • коронавіруси - тільки 5 видів цього типу інфікують людей; вони відповідають за 10-15% випадків холоду,
  • інші віруси (вкл. аденовіруси , Віруси Коксакі, віруси парагрипу, парвовіруси, РСВ і ентеровіруси).

Деякі випадки грип вона клінічно (без спеціалізованих тестів) не відрізняється від холоду, тому серед причин слід також згадати віруси грипу.

У хворих з типовими симптомами застуди немає показань до мікробіологічних тестів. Вищенаведені дані надходять з наукових досліджень. У повсякденній практиці знання про те, який з цих вірусів викликає симптоми, не впливає на поведінку лікаря. Тільки у пацієнтів з підозрою на грип лікар може, якщо необхідно, ввести відповідні тести в цьому напрямку.

Патофізіологія, або холодні механізми

Віруси потрапляють в ніс з допомогою вдихуваного повітря, що містить дрібні краплі інфікованих секретів від іншого пацієнта або передаються до носа з рук пацієнта.

Поверхня слизової оболонки носа вистелена епітеліальними клітинами і покрита слизом. На поверхні епітеліальних клітин є численні рецептори, тобто білки, які дозволяють взаємодіяти з іншими клітинами тіла. До них відносяться рецептори ICAM-1 (одна з молекул адгезії, тобто полегшення зв'язку між клітинами), які використовуються для контактування лейкоцитів, тобто білих кров'яних клітин.

Риновіруси використовують ці білки (найбільш поширену причину застуди), щоб потрапити всередину клітини. Інфікована клітина зазнає змін через шкідливий вплив вірусу. Вірус поза клітинами інших організмів не живе в здоровому розумінні цього слова. Він не дихає, не метаболізується, не змінюється, не розмножується. Це нитка нуклеїнової кислоти (у випадку равовируса це - рибонуклеїнова кислота, РНК), оточена білковою оболонкою.

Коли вірус потрапляє в клітину, він змушує клітини починати виробляти білки, необхідні для побудови дитячих вірусів замість власних білків (замість власного генетичного матеріалу клітина використовує генетичний матеріал вірусу, який не може виробляти самі білки). Клітина гине, і вивільнені віруси інфікують більше клітин. На щастя, ми не беззахисні. Віруси здатні інфікувати лише деякі клітини. Змінена клітина розпізнається обороною тіла (лейкоцити або білі кров'яні клітини), атакується і вбивається. Часто трапляється, що таким чином їй вдається зупинити інфекцію. Якщо організм вже мав контакт з даним вірусом, імунна система «навчилася» швидко розпізнавати його і наступна інфекція швидко контролюється, симптоми м'які або взагалі не відбуваються. Якщо запальний процес швидко не усуне вірус, інфекція поширюється на всю слизову оболонку носа.

Продукти, що виділяються з дезінтегрованих клітин і речовин, що виділяються активованими ("бойовими") лейкоцитами, збільшують проникність стінок кровоносних судин слизової оболонки і проникають через рідину з судин, що викликає припухлість слизової оболонки. Активовані клітини, що беруть участь у запальному процесі, секретують, серед інших Гістамін, простагландини, брадикінін і багато інших медіатори впливають на тяжкість запальної реакції шляхом залучення наступних лейкоцитів, їх активації і впливу на підвищення проникності судин. Нос забивається, з'являється водяний нежить. Стінки судин зазнають все більшої кількості лейкоцитів, які атакують інфіковані клітини. Численні лейкоцити і продукти розпаду клітин роблять виділення з носа жовтим.

Залежно від виду вірусу, який напав на нас, симптоми можуть бути різноманітними і різними за ступенем тяжкості. Це часто з'являється кашель викликана залученням слизової оболонки гортані і трахеї, або потоком секреції з задньої стінки горла (секреція, що стікає до гортані, стимулює рефлекс кашлю і відхаркується). Набряк слизової оболонки носа може закрити рот пазух і викликати або погіршити синусит. Якщо інфекція важка, речовини, що виділяються запальними клітинами, викликають системні симптоми - лихоманка , почуття нездужання, втомився. Через кілька днів інфекція подолана і епітелій носа швидко відновлюється.

Як проявляється холод?

Симптоми застуди тривають близько 7 днів, як правило, через 3-4 дні досягають найвищої інтенсивності, а потім поступово зникають.

Симптоми виникають через 1-2 дні після зараження. Захворювання часто починається з періоду нездужання. Деякі пацієнти скаржаться, що вони відчувають себе сухими, пекучими або дряпають ніс. Це ранні симптоми, пов'язані з інвазією вірусів на епітеліальну вистилку носа. Іншим симптомом часто є біль у горлі інколи хрипота , Потім є нежить і чхання. Біль у горлі зазвичай відходить через 1-2 дні. Спочатку водянистий нежить стає густішим з часом і часто має гнійний характер (жовтувато-зеленувату забарвлення), а у деяких хворих розвивається кашель. У перші дні захворювання також може бути гарячковий стан (температура тіла 37-38 ° С). Лихоманка частіше зустрічається у дітей.

Симптоми зберігаються близько 7 днів. Зазвичай через 3-4 дні вони досягають найбільшої інтенсивності, а потім поступово зникають. У деяких хворих протягом 2 тижнів може зберігатися нежить і / або кашель.

Зміна характеру кишкового вузлика зазвичай не свідчить про те, що хвороба викликана бактеріальною інфекцією, але є симптомом активації захисних сил організму. У секреції з носа з'являються численні лейкоцити (лейкоцити), які надають йому жовтий колір. Таким чином, гнійна поява носового виділення не є показанням до застосування антибіотиків. Кашель може бути сухим (без відхаркувань) або вологим (з відхаркуванням секрету, найчастіше білуватим або жовтим).

Якщо симптоми застуди супроводжуються лихоманкою, болями в м'язах і суглобах, почуттям порушення, ми, можливо, хворіли на грип. Загальні правила поведінки схожі, і певна різниця між застудою та грипом вимагає тестування на грип. У більшості випадків, крім пандемічного періоду грипу, не потрібно проводити ці тести. Якщо симптоми дуже важкі, зверніться до лікаря, який може рекомендувати застосування препаратів грипу в найбільш важких випадках. Ці препарати не працюють на простудних захворюваннях. У зв'язку з більшим ризиком ускладнень, настійно рекомендується «закладати» грип вдома. Оскільки неможливо відрізнити застуди від грипу на основі симптомів, це правило варто застосовувати до всіх серйозних випадків холоду.

Коли доповідати лікареві?

Ви повинні повідомити лікаря, якщо:

  • відбуватися диспное та / або припадки хрипів
  • лихоманка> 38 ° С і сильний кашель з відхаркуванням гнійного секрету зберігаються більше декількох днів
  • воно здається сильним і невпинним головний біль , пазухи (навколо носа, чола, щелепи) або вуха
  • симптоми тривають довше 10-14 днів або збільшуються після 5-6 днів хвороби.

Лікування простудних захворювань

Наявні препарати не значно знижують захворювання, а лише полегшують його симптоми. Загальна процедура є важливою.

Рекомендації для холоду

  • відпочиваючи, лежачи в ліжку, звільняючи з роботи / школи, якщо це необхідно
  • пити потрібну кількість рідини (особливо якщо холод супроводжується лихоманкою), наприклад, мінеральна вода або чай; не слід пити газовані напої
  • тимчасове зменшення симптомів може бути отримано при вдиханні теплого, вологого повітря.

читати далі »

Боротьба з симптомами застуди

Головний біль, горло, лихоманка

Використовують анальгетики та антипіретики. Найбезпечніший парацетамол , Використовується тимчасово у разі симптомів, в дозі 1-2 табл. (500-1000 мг). Ефект препарату зберігається протягом 4-6 годин. Не перевищуйте дозу 4 г / добу або, якщо застосовувати препарат більше 2-3 днів, дозу 2,5 г (5 таблеток). Передозування може викликати пошкодження печінки. Парацетамол входить до складу багатьох комплексних лікарських засобів.

Нестероїдні протизапальні препарати, які є більш сильними, але більш ймовірно викликають побічні ефекти, також можуть бути використані. До таких лікарських засобів належать:

  • ібупрофен ; зазвичай 1 таблетка (або 200 мг, "форте" таблетки, що містять 400 мг препарату) також доступні), потім кожні 6 годин при необхідності
  • напроксен (1 таблетка, тобто 250-500 мг, потім, при необхідності, по 1 таблетці кожні 6-8 годин).

Найбільш важливими побічними ефектами нестероїдних протизапальних засобів є:

  • пошкодження слизової оболонки шлунка (тому ці препарати не повинні використовуватися пацієнтами з виразковою хворобою)
  • порушення функції нирок у хворих з хронічною нирковою недостатністю
  • ризик виникнення важких нападів задишки у хворих астма (близько 10% пацієнтів астма має так званий аспірин гіперчутливість до аспірину та інших нестероїдних протизапальних препаратів; ці пацієнти можуть безпечно приймати типові дози парацетамолу).

Всупереч поширеній думці, аспірин ( ацетилсаліцилова кислота ) не впливає на простуд, а працює як і інші нестероїдні протизапальні препарати - знеболюючі і жарознижуючі.

Увага! Аспірин не слід застосовувати у дітей <12 років через ризик виникнення так званого Команда Рейє.

У разі болю в горлі можна також використовувати пастилки (напр. Cholinex , Cholisept , септолете , валідол і т.д.). Вони містять, серед іншого, протизапальний препарат або ментол. Прочитайте вказівку на упаковку перед використанням або проконсультуйтеся з лікарем або фармацевтом.

Багато доступних препаратів для ангіни (напр. Нео-ангін , стрепсилс , Sebidin ) містить антимікробні препарати, які не мають аналгетичного ефекту. Це не виключає їх використання, оскільки всмоктування самого планшета часто приносить полегшення.

Рельєф також може принести домашні методи, такі як пити дрібні ковтки теплого молока з медом або полоскати горло теплою сіллю.

Порушення носової прохідності, нежить

Є кілька різних груп лікарських засобів:

  • носові деконгестанти, що застосовуються місцево ( ксилометазолин , оксиметазолин ); швидко покращувати носову прохідність, але вони не повинні використовуватися більше декількох днів, тому що при тривалому поглинанні вони пошкоджують слизову оболонку носа і можуть загострити нежить.
  • судинозвужувальні препарати, що застосовуються перорально; вони містять псевдоефедрин (препарат, що відноситься до амфетамінів), який покращує носову прохідність і погано стимулює мозок.
    Препарат не слід застосовувати у хворих з тяжким перебігом гіпертонія і нестабільна ішемічна хвороба серця. Псевдоефедрин є найважливішим компонентом багатьох комплексних препаратів, які рекламуються як "холод і грип"
  • антигістамінні засоби (наприклад, декстромфенрамін, цетиризин); мають слабкий ефект для поліпшення прохідності носа; зазвичай використовуються як компонент мультипрепаратів; у деяких пацієнтів вони можуть викликати сонливість
  • інтраназальний сольовий розчин (Physiodose, Solnasin, Tetrisal) або стерильна морська вода (Marimer, Sterimar) або інгаляція водяної пари також може бути використана назально.

кашель

Противірусники, засоби від кашлю ( бутамірат , декстрометорфан , laevodropropizine ), не дуже ефективні при кашлі, викликаної холодом.

Якщо у бронхах виникає важка секреція, препарат, що містить амброксол або гуафенізін ,

Увага! Обов'язково слід уникати складних препаратів, що містять як протикашльовий, так і відхаркувальний засіб (найчастіше декстрометорфан + гуайфенезин).

Препарати і препарати, що впливають на стійкість і перебіг захворювання

Немає достовірних наукових даних, що підтверджують ефективність вітаміну С, рутозиду та гомеопатичних препаратів для лікування простудних захворювань або для полегшення його симптомів. Дані про ефективність препаратів цинку для лікування простудних захворювань суперечливі, тому і через побічні ефекти (у тому числі розладів смаку ), їх використання не рекомендується. Препарати, що містять ехінацею (Ecchinacea purpurea), можуть мати позитивний вплив на ранніх стадіях захворювання. Результати дослідження не є переконливими, але принаймні в деяких дослідженнях і метааналізі (комбінований аналіз даних багатьох досліджень), деякі з цих препаратів виявилися ефективними.

антибіотики

Застосування антибіотиків для лікування вірусних інфекцій, таких як застуда, є неефективним і недоцільним. Парадоксально, але зловживання антибіотиками призводить до появи в популяції штамів бактерій, резистентних до багатьох антибіотиків, що ускладнює лікування захворювань, при яких необхідна антибіотикотерапія (напр. пневмонія ). Наявність гнійних виділень з носа не вказує на бактеріальну етіологію застуди і також не є показанням до застосування антибіотика.

Препарати для "грипу і холоду", що містять кілька препаратів

Такі препарати зазвичай містять 2-3 ліки. Більшість з них включають парацетамол або нестероїдний протизапальний препарат, антигістамін, псевдоефедрин або вітамін С. Вони не впливають на перебіг захворювання, вони лише полегшують його симптоми. При використанні мульти-лікарських рецептур необхідно ознайомитися з їх складом і протипоказаннями до застосування окремих препаратів. Антигістамінні препарати можуть викликати сонливість, порушення концентрації та порушення здатності керувати транспортними засобами. Псевдоефедрин, що входить до складу більшості цих препаратів, може викликати безсоння , головні болі, збудження, підвищення артеріального тиску і шкоди у пацієнтів з ішемічною хворобою серця.

профілактика

Немає жодних доказів того, що холодне або холодне вплив збільшує ризик простудних захворювань.

У деяких дослідженнях, однак, було показано, що, наприклад, охолодження ніг підвищує ризик виникнення холоду. На підставі наявних даних, однак, важко оцінити надійно, чи дійсно вона збільшує ризик захворювання. Ви, звичайно, повинні бути інфіковані, перш ніж простудитися.

Більшість препаратів "підвищення імунітету" істотно не впливають на ризик простудних захворювань. Наукові дані вказують лише на можливість благотворного впливу деяких препаратів Ехінацея (Ехінацея) або часник. Регулярний прийом вітаміну С знижує ризик простудних захворювань, мабуть, лише серед дуже інтенсивних людей (наприклад, марафонців).

Що допомагає запобігти застуді?

  • Регулярні фізичні вправи помірної інтенсивності (тренування на рівні конкурентного рівня можуть підвищити ризик простудних захворювань), а восени і взимку носити одяг, що забезпечує тепловий комфорт.
  • У періоди підвищеної частоти, уникайте місць на людях під час роботи та в громадських місцях (наприклад, у трамваї, бібліотеці або магазині), не торкайтеся руками до носа або очей.
  • Уникнення тісного контакту з холодною людиною.
  • Часте і довге миття рук з милом (15-30 секунд).
  • Використання дезінфікуючих засобів на основі спирту.

Люди, які застудилися частіше, інфікуються, коли симптоми починають з'являтися.


Название статьи