Një grua që nuk ka buzëqeshje për 40 vjet, nga frika e rrudhave

Ndërsa shumë gra i nënshtrohen operacioneve të shtrenjta plastike për të hequr qafe rrudhat, kjo grua vendosi të ndalojë rrënjësisht problemin - ajo thjesht ndaloi së qeshuri. Besoni apo jo, Tess Christian, 50, pretendon se nuk ka buzëqeshur apo qeshur për 40 vitet e fundit! Ndërsa shumë gra i nënshtrohen operacioneve të shtrenjta plastike për të hequr qafe rrudhat, kjo grua vendosi të ndalojë rrënjësisht problemin - ajo thjesht ndaloi së qeshuri

Tess krishterë

Edhe pse Tess duket se ka një sens humori, ajo e mori atë vendim me vetëdije. Edhe kur lindi vajza e saj, Tess u përpoq të mos buzëqeshë. Dhe të gjitha në mënyrë që të duken të rinj. Dhe duket se kjo metodë funksionoi vërtet.

"Nuk kam rrudha sepse kontrolloj muskujt e fytyrës time," tha Tess. - Të gjithë po pyesin nëse kam injektuar Botox, por nuk e bëra. Pikërisht sepse nuk kam buzëqeshur që nga fëmijëria, fytyra ime duket e re. "Unë u shpërbleva për besnikërinë time ndaj kësaj ideje - nuk kam asnjë rrudhë të vetme në fytyrën time".

Shumë kritikojnë Tess, e akuzojnë atë për marrëzi. Por ajo është indiferente ndaj këtyre komenteve, duke thënë se metoda e saj është "më e natyrshme se Botox dhe më e efektshme se çdo krem ​​i shtrenjtë për fytyrën".

Shtë interesante që jo vetëm Tess i drejtohet mashtrimeve të tilla, por edhe personave të famshëm. Kim Kardashian, për shembull, gjithashtu deklaroi se ajo po përpiqej të mos qeshë dhe të buzëqeshë në mënyrë që rrudhat të mos shfaqeshin. Edhe disa ekspertë e konsiderojnë këtë një mënyrë efektive.

Edhe disa ekspertë e konsiderojnë këtë një mënyrë efektive

"Kjo është një metodë efektive kundër plakjes," thotë dermatologu Nick Lowe. - Kur buzëqeshim, dele shfaqen në ballë dhe afër syve, gjë që çon në rrudha, pasi muskujt e fytyrës tuaj janë të lidhura fort me indin nënlëkuror. Nëse stërvitni muskujt, mund të zvogëloni shfaqjen e rrudhave ”.

Nëse stërvitni muskujt, mund të zvogëloni shfaqjen e rrudhave ”

"E di me siguri këtë, sepse botoksi zvogëlon aktivitetin e muskujve. Mos buzëqeshni - ky është një version në shtëpi i Botox, por, për mendimin tim, ju duhet të keni një frymë të fortë për t'iu përmbajtur këtij rregulli gjithmonë, për të mos përmendur që të tjerët mund të mërziten. Fëmijët tuaj, për shembull, mund të jenë disorientuar plotësisht. "

Kjo ndoshta është jashtëzakonisht e vështirë - të mos qeshësh në një situatë qesharake ose të dëgjosh një shaka qesharake. Por për Tess, kjo nuk është e vështirë. Ajo shkoi në një shkollë të rreptë katolike, ku murgeshat nuk përshëndeteshin shumë kur fëmijët buzëqeshnin, dhe Tess mësoi të grin herët, në vend që të buzëqeshte.

Tess u rrit dhe kuptoi se një pamje serioze në fytyrën e saj. Nëse do të buzëqesha, faqet e mia do të bëhen si lloj brejtësi, dhe do të dukesha qesharake. Të famshëm të Hollivudit, siç është Marlene Dietrich, e cila kurrë nuk buzëqeshi, dhe mua më pëlqeu sa ishte simpatike, nuk u larguan nga ajo që fillova. Kam mësuar të menaxhoj shprehjet e fytyrës. Nëse dëgjoja diçka qesharake, ngrita pak qoshet e gojës. Unë madje mësova të qeshja brenda vetes, për shembull, kur shikoja komedi. Ky nuk ishte problem për miqtë. "

Disa psikologë thonë se nëse nuk buzëqeshni, kjo mund të ndikojë në shëndetin mendor të një personi. "Kur buzëqeshni, trupi juaj prodhon endorfinë, të njohur si hormoni i lumturisë, që ju bën të ndjeheni mirë," thotë psikologu me qendër në Londër, Amanda Hills. Por Tess nuk shqetësohet për këtë: ajo është e lumtur, ndërsa shumica e miqve të saj tashmë kanë rrudha.

Vajza e saj, Stevie, e cila tani është 24 vjeç, e pranon me qetësi faktin që nëna e saj nuk pranoi të buzëqeshte. "Për dallim prej meje, ajo ka një buzëqeshje simpatike, e cila, natyrisht, nuk do të doja ta shpëtoj," thotë Tess. "Stevie e di se shprehja ime e egër nuk do të thotë se është e pakëndshme për mua të jem në shoqërinë e saj."

Vë bast se Tess nuk do t'i gjykojë kurrë njerëzit sipas shprehjeve të tyre të fytyrës.