Driussi tregoi pse zgjodhi Zenit, por jo Spartak

Sebastian Driussi / Foto: © FC «Zenit»

Lojtar fyes "Zenith" Sebastian Driussi vuri në dukje se ai mund të largohej nga klubi këtë verë, por përfundimisht vendosi të qëndrojë. Argjentinasi gjithashtu tregoi pse zgjodhi pikërisht njerëzit e Shën Peterburgut kur u transferuan në Rusi, dhe jo "Spartak" .

- U interesova për një klub, diskutova të ardhmen me presidentin e klubit. Mendova për këtë ofertë deri në të fundit, por vendosa të qëndroja te Zenit, sepse ndjeva se duhet ta ndihmoja klubin të fitonte trofetë që meritonte. Unë dua të qëndroj në Shën Petersburg, ta çoj Zenit drejt fitoreve dhe më pas me qetësi të mendoj për hapat e ardhshëm. Një vit më parë, para meje vendosi me të vërtetë dy kontrata, nga "Spartacus" dhe "Zenith". Dhe unë zgjodha Zenit për shkak të madhësisë së klubit të madh, stadiumit unik, asaj lloj tifozësh që ka, dhe sepse Paredes tashmë ishte këtu. E njihja që nga fëmijëria, dhe ishte një ëndërr e madhe që një ditë të luanim së bashku për një skuadër nga një kampionat i fortë. Unë dua të vazhdoj të luaj pranë tij. Pra, nëse ai papritmas vendos të largohet, unë do të përpiqem ta bind atë që të qëndrojë, tha Driussi.

Driussi këtë sezon, zhvilloi pesë ndeshje në Kampionatin Ruse, në të cilat shënoi dy gola dhe bëri një asistim.